آموزش نحوه تعمیر آبریز و آبسردکن یخچال

۰۲ مهر ۱۳۹۹
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

یخچال یکی از حیاتی‌ترین وسایل یک آشپزخانه به شمار می‌رود که خرابی هر یک از قطعات و قسمت‌های آن حتما نگران کننده خواهد بود. اگر یخچال شما در قسمت آبریز و آبسرد کن نیاز به تعمیر پیدا کرد و دچار مشکل شد، در این مقاله راهکارهای تعمیر آبریز یخچال به شما کمک خواهد کرد. در مقاله نحوه عیب یابی آب سردکن یخچال و آبریز ساید به توضیح موارد زیر پرداخته ایم:
 1. سیکل ( چرخه) آب و یخ در یخچال چه معنی دارد؟
 2. چرخه آب و یخ در سیستم اتوماتیک یخچال
 3. چرا آبسردکن یخچال ساید بای ساید آب خنک نمی‌دهد؟
 4. چرا آبریز یخچال فریزر معمولی آب خنک نمی‌دهد؟
 5. علت کم شدن فشار آب در یخچال های معمولی ( یخچال فریزر ) چیست؟
 6. چرا از قمقمه یخچال و فریزر آب چکه می‌کند ؟
 7. علت نشت آب از زیر یخچال چیست؟
 8. چرا آب از آبریز یخچال‌ ساید بای ساید خارج نمی‌شود؟
 9. چرا فشار آب در یخچال ساید بای ساید کم شده است؟
همراه ما در این مقاله باشید تا راه‌حل تعمیر آبسردکن و آبریز یخچال را پیدا کنید و در سریع‌ترین زمان ایراد آن را رفع کنید.

سیکل ( چرخه ) آب و یخ در یخچال چه معنی دارد؟

Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

از شلنگ ورودی آب به یخچال، یعنی از  ابتدای اتصال آب تا جایی که در خروجی ساید بتوانید آب و یخ را  دریافت کنید، سیکل آب و یخ گویند.
این سیکل به دو صورت اتوماتیک و دستی در یخچال می‌باشد. در صورتیکه اتوماتیک باشد، شامل اجزای متفاوتی نیز می‌باشد. در سیستم اتوماتیک، در جلوی دستگاه، فضایی به نام دیسپنسر وجود دارد که از این قسمت می‌توانید آب و یخ را دریافت کنید.

چرخه آب و یخ در سیستم اتوماتیک یخچال

بر اساس آنچه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، بعد از شیر آب ورودی، دو حالت در سیستم یخچال وجود دارد :
 1. یخچال ساید بای ساید دارای فیلتر داخلی باشد

 در این حالت ابتدا آب وارد شیر برقی و بعد وارد فیلتر می‌شود و از آنجا به سمت آبریز و یخساز هدایت می‌شود.
 1. یخچال ساید دارای فیلتر خارجی باشد

در این حالت ابتدا آب وارد فیلتر شده و بعد از آنجا وارد شیر برقی شده و از آنجا به سمت آبریز و یخساز هدایت می‌شود.
 
استاندارد طول شلنگ آب در یخچال، باتوجه به برند یخچال، معمولا می‌تواند متفاوت باشد. در یخچال‌های ساید ال جی طول شلنگ آب ساید باید کمتر از 6 متر بوده و البته باید مراقب باشید تا این شلنگ خم نشود.

Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

آبریز ساید بای ساید ال جی

یخچال ساید می‌تواند دارای مخزنی برای انباشت آب در داخل یخچال داشته باشد که در این صورت آب بعد از عبور از فیلتر وارد این مخزن می شود.

چرا آبسردکن یخچال ساید بای ساید آب خنک نمی‌دهد؟

یخچال‌هایی که مستقیم به شیر آب لوله کشی شهری وصل می‌شوند یک شلنگ ورودی آب دارند که از یک طرف به شیر آب اتصال دارد و از طرف دیگر به شیر برقی یخچال، در این یخچال‌ها به ازای یک لیوان آب که از خروجی آبریز خارج می‌شود، به اندازه یک لیوان آب از داخل شلنگ و لوله وارد یخچال می‌شود و چون مدام آب در جریان است و آب جدید وارد یخچال می‌شود، پس طبیعی است که آب خنک  نمی‌شود.
به همین دلیل در این یخچال‌ها قابلیت انتخاب یخ قرار داده شده است تا با قرار دادن قالب یخ در داخل لیوان آب خنک شود.
یخچال‌های ساید برای خروجی آب و یخ ممکن است تک پدال یا دو پدال باشند. در ساید بای سایدهای تک پدال، با کلید مجزا ،گزینه آب و یخ انتخاب می‌شود.

چرا آبریز یخچال فریزر معمولی آب خنک نمی‌دهد؟

دریخچال‌ فریزرهای جدید، آب خیلی خنک نمی‌شود. زیرا قمقمه آب این یخچال‌ها به صورت دوجداره طراحی شده تا درجه آب از 7 درجه خنک‌تر نشود. پس اگر یک پارچ آب بر روی طبقات یخچال قرار بدهید خنک‌تر از آبی است که از قمقمه خارج می‌شود.

چرا آب از آبریز یخچال‌ ساید بای ساید خارج نمی‌شود؟

Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

اگر از آبریز یخچال ساید، آب خارج نمی‌شود چند مورد را نیاز است که مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید مشکل را حل کنید.
 1. قبل از هر چیز شیر آب را چک کنید که کامل باز باشد یا آب منزل قطع نشده باشد و شلنگ نیز دچار تا خوردگی نشده باشد.
 2. اگر یخچال تازه نصب شده باید حدود 3 دقیقه ( البته 3دقیقه نباید ممتد باشد، بعد از 30ثانیه قطع شود) دست خودرا روی پدال آبریز بگذارید تا هوای داخل شلنگ تخلیه شده و آب به ورودی آبریز برسد. در صورتی که دستگاه تازه نصب نشده باشد نیازی به هواگیری نیست
 3. بعضی از مدل‌های ساید تک پدال می‌باشند، به همین خاطر گزینه آب و یخ (کلید Dispenser) روی صفحه آن قرار دارد که در این مدل‌های یخچال باید گزینه آب را در Display انتخاب کرده باشید. اگر این گزینه را انتخاب نکرده‌اید، طبیعتا آب خارج نمی‌شود.
اگر موارد فوق را بررسی کردید و اصلا یخچال ساید آب نمی‌دهد به تکنسین‌های متخصص ما برای رفع ایراد خبر دهید تا تعمیر آبریز یخچال را برای شما انجام دهند.

چرا فشار آب در یخچال ساید بای ساید کم شده است؟

گاهی ممکن است به دلیل املاح موجود در آب مناطق مختلف و زمان استفاده از فیلتر تمام شده باشد و در این صورت فشار آب ساید کم شود. در اینصورت باید فیلتر یخچال ساید عوض شود.

علت کم شدن فشار آب در یخچال های معمولی ( یخچال فریزر ) چیست؟

Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

ممکن است در قمقمه داخل یخچال فریزر، املاح آب باعث گرفتگی لوله درون قمقه گردد و یا اینکه صافی روی لوله داخل گرفته شده باشد. در این حالت باید قطعات مذکور در صورت امکان تمیز شوند. البته دقت داشته باشید که در یخچال‌های بالا پایین برای یک لیوان آب معمولی 25 ثانیه زمان می برد.
اگر مشکل فشار آب در یخچال فریزر برطرف نشد به تعمیرکار متخصص یخچال خبر دهید تا بررسی‌های لازم را برای شما انجام دهند.

چرا از قمقمه یخچال و فریزر آب چکه می‌کند ؟

اگر از آبسردکن یخچال فریزر آب چکه می‌کند یکبار قمقمه را از محل خود خارج کنید و مجدد در محل خود قرار دهید.
البته در مدل‌هایی از یخچال معمولی که فریزر آن بالا یا پایین باشد ابتدا باید شیر زیر قمقمه یا همان سوپاپ را یکبار باز و بسته کنید، اگر فکر می‌کنید نمی توانید یا تمایل دارید که متخصص آن این مشکل را برای شما چک کند کافیست ثبت درخواست تعمیرات خود را انجام دهید تا پس از بررسی مشکل را برای شما حل کنند. اما اگر شیر زیر قمقمه را یکبار باز و بسته کردید و مشکل حل نشد باز هم نیاز به مراجعه تکنسین می‌باشد.

علت نشت آب از زیر یخچال چیست؟

Learn how to repair a refrigerator drain and water cooler

اگر از زیر یخچال آب نشت پیدا کرد تمام نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم را بررسی کنید تا منشا مشکل را پیدا کنید.
 • در ابتدا محل اتصال شلنگ به شیر ورودی آب را چک کنید تا این اتصال دچار مشکل نشده باشد.
 • دقت کنید شاید این نشتی از محل یا دستگاه دیگری باشد و شما را دچار اشتباه کرده است.
 • در صورتی که فیلتر یخچال ساید باید ساید، پشت یخچال قرار دارد و این نشتی آب از فیلتر خارجی باشد نیاز است که فیلتر را تعویض کنید.
 • در صورتیکه با فشردن پدال آبریز از زیر یخچال نشتی آب دارد و یا نشتی آب از محل اتصال شلنگ زیر درب فریزر باشد نیاز به مراجعه حضوری تکنسین می‌باشد.
به طور کلی اگر مجموعه این موارد را چک کردید و متوجه منشا نشت آب یخچال شدید و مشکل حل نشد درخواست تعمیر خود را ثبت کنید.

آیا یخچال شما مشکل دیگری دارد؟

فراموش نکنید که سرویس دوره‌ای و رسیدگی به تمام محصولات از بروز مشکلات احتمالی در آن‌ها جلوگیری خواهد کرد که بهترین زمان برای انجام اینکار به صورت 6ماه یکبار است که عملکرد دستگاه شما کنترل خواهد شد و موجب کارکرد بهتر خواهد شد.
مجموعه مواردی که بیان شد جهت کمک به حل مشکل و تعمیر آبریز یخچال شما می‌باشد تا بتوانید به صورت حرفه‌ای راه‌حل‌های این مشکل را بررسی و رفع کنید. درصورتیکه یخچال با مشکل دیگری رو به رو شد یا در زمینه آبریز یخچال سوالات دیگری ذهن شما را درگیر کرده است کافیست در پایین همین مقاله در قسمت نظرات دیدگاه و سوال خود را برای ما بنویسید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری از محتویات این بخش استفاده کنند.

. .
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ ۲۲:۱۷

سلام گلدیران. سوال داشتم. برای تعمیر آبریز یخچال ال جی حتما باید حضورا مراجعه بشه ؟ تلفنی میتونم راهنمایی بگیرم؟ این مطلب خوبی بود ولی تو گرونیای الان چشمم ترسیده میخوام خیالم راحتشه و هم بدونم علت خرابی آبسردکن یخچال ال جی چیه

کارشناس فنی گلدیران
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۰۹:۱۹

سلام و وقت به خیر؛ لازمه مراجعه بشه و دستگاهتون بررسی بشه. معمولا اگه مشکلی وجود داشته باشه در حد راهنمایی که اینجا ارائه شده بهتره خودتون انجام بدید و اگه همچنان مشکل وجود داره برای بررسی دستگاهتون درخواست تعمیرات ثبت کنید. موفق باشید