تظیمات فشار بار پکیج گلدیران


داخل دستگاه پکیج لازم است میزانی آب وجود داشته باشد تا به وسیله‌ی آن گرمایش آب رادیاتورها و آب مصرفی تامین شود. این بخش از آب ذخیره شده، آب مصرفی شیرهای آب منزل نیست؛ بلکه آب داخل سیکل پکیج، به صورت غیر مستقیم گرما را به آب مصرفی منتقل می‌کند. میزان آب داخل دستگاه نباید به اندازه‌ی استاندارد باشد. میزان و فشار آب بر اساس فشار وارده بر کلید تشخیص فشار آب، سنجیده می‌شود. بر این اساس، فشار آب مشخص می‌کند که میزان آب داخل پکیج کافی است، یا نیاز است میزان بیشتری آب داخل پکیج پر شود. فشار استاندارد پکیج 1.5 Bar می‌باشد. فشار نباید از 1.5 کمتر و یا بیشتر باشد. هر دو حالت عملکرد پکیج با مشکل مواجه می‌شود. فشار پایین باعث عدم کارکرد پکیج و خطای E4 می‌شود. فشار بالا نیز باعث سرازیر شدن آب اضافی از شیر اطمینان پکیج می‌شود. برای تنظیم فشار پکیج گلدیران راهنمای زیر را مطالعه نمایید.

بالا بردن فشار پکیج گلدیران

در صورتی که فشار پکیج شما پایین تر از 1.5 قرار گرفته باشد احتمالا با نمایش ارور E4 از کار می‌افتد. برای تنظیم فشار به روش زیر عمل نمایید:
توجه داشته باشید، شیر ورودی آب پکیج باز باشد. این شیر دومین لوله از سمت راست است و معمولا در مسیر آن فیلتر سختی گیر آب قرار می‌گیرد.
در زیر پکیج "شیر پرکن" قرار دارد. در بیشتر مدل­­‌ها سمت چپ و در معدودی از مدل­‌ها سمت راست قرار گرفته است. شیرپرکن را بر خلاف جهت عقربه‌­های ساعت باز کنید و پس از اینکه فشار بر روی درجه‌ی 1.5 بار تنظیم شد آن را ببندید.

تنظیم فشار پکیج

نکته:

در صورتی که فشار پکیج بالا نمی‌رود، به موارد زیر توجه داشته باشید:
ممکن است فشار آب منزل پایین باشد؛ بنابراین مدت زمان بیشتری منتظر باشید تا فشار تنظیم شود و یا زمان دیگری که فشار آب بالاتر است اقدام به تنظیم سیکل پکیج نمایید. دستگاه را لحظه‌ی آبگیری بر روی حالت زمستانی قرار دهید.
در صورتی که فشار به هیچ عنوان بالا نرود، لازم است پکیج توسط کارشناس متخصص بررسی شود. در صورتی که فشار پکیج دائم پایین می‌آید ممکن است از لوله­‌ی رادیاتورها و یا از اتصالات زیر پکیج نشتی وجود داشته باشد و لازم است سریع تر رفع شود.

پایین آوردن فشار پکیج گلدیران

در صورتی که فشار بالا برود امکان سرازیر شدن آب پکیج از شیر اطمینان وجود دارد. بنابراین بهتر است زودتر اقدام نمایید و فشار را کاهش دهید. مراحل کاهش فشار پکیج بدین ترتیب است:
پکیج را با سلکتور (اهرم گردان) تنظیمات روی پنل خاموش کنید.
شیر اصلی آب سرد ورودی به پکیج را ببندید. (دومین لوله از سمت راست)
یکی از شیرهای آب گرم منزل را باز کنید. ترجیحا شیر آبی را باز کنید که در سطح پایین‌تری قرار گرفته باشد.
شیرپرکن زیر پکیج را خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز کنید.
به عقربه‌ی فشارسنج توجه کنید و زمانی که فشار به 1.5 bar رسید، شیر پرکن را ببندید.
شیر اصلی آب سرد ورودی به پکیج را باز کنید.
پکیج را با سلکتور(اهرم گردان) روی پنل تنظیمات روشن کنید.
درصورتی که فشار پکیج کاهش پیدا نکند لازم است دستگاه از سوی کارشناس بررسی شود.

نکته:
توجه داشته باشید که شیرپرکن در حالت عادی باید بسته باشد. در صورتی که شیرپرکن برای مدتی باز بماند آب زیادی داخل دستگاه تجمع می‌کند و در نهایت از شیر اطمینان و لوله‌ی کوچک زیر دستگاه فوران می‌کند. ممکن است با مشاهده‌ی چنین صحن‌ه­ای فکر کنید دستگاه منفجر شده است، اما چنین نیست و این فقط به دلیل تخلیه‌ی آب اضافی که دمای بالایی نیز داشته می‌باشد.
برای جلوگیری از آسیب به دلیل نشتی آب از پکیج، بهتر است زیر لوله‌ی شیر اطمینان پکیج یک سطل قرار دهید.