راهنمای عملکردهای نسل دوم و سوم تلویزیون‌های جی پلاس

۱۷ فروردين ۱۳۹۹
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

مدتی است که قهرمان تازه نفس جی پلاس مهمان خانه‌ها شده است. ما طی این مدت درخواست‌ها و سوالات مشتریان را بررسی کرده و بر اساس بیشترین و پرتکرار‌ترین سوالات مشتریان نسل جدید تلویزیون‌های جی‌ پلاس، این راهنما را تنظیم کردیم. اگر قصد دارید از تلویزیون‌های جی پلاس استفاده کنید برای برخی عملکردها و تنظیمات مهم، لطفا این مقاله را مطالعه کنید، تا بدون نیاز به مشاوره بتوانید مهم‌ترین تنظیمات دستگاه خود را انجام دهید.

استفاده از اپلیکیشن در تلویزیون GPlus

 • نصب برنامه به صورت آنلاین Online

شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه استفاده از برنامه‌ها باشد؛ با توجه به اینکه سیستم‌عامل تلویزیون‌های هوشمند Gplus اندروید است، می‌توانید همانند یک موبایل برنامه‌های مورد نظر خود را بر روی دستگاه نصب و استفاده کنید؛ البته لازم است برنامه با نسخه‌ی اندروید دستگاه همخوانی داشته باشد. نسخه‌ی اندروید تلویزیون‌های جدید جی پلاس اندروید 6 است.
نصب برنامه در تلویزیون جی پلاس بسیار ساده است. ابتدا با انتخاب کلید Setting وارد منوی اصلی دستگاه و سپس وارد قسمت شبکه شوید. گزینه‌ی اسکن را انتخاب کرده، سپس نام مودم و رمز آن وارد کنید تا به اینترنت متصل شوید. پس از اتصال به اینترنت با انتخاب کلید Home از قسمت سمت چپ صفحه وارد محیط بازار یا Google play store شوید و برنامه‌ی مورد نظر خود را نصب کنید. برنامه پس از نصب و راه‌اندازی به صفحه‌ی اصلی تلویزیون اضافه خواهد شد.

 • نصب برنامه به صورت آفلاین Offline

ممکن است قصد داشته باشید برنامه‌ای را از حافظه‌ی خارجی به تلویزیون انتقال دهید و نصب کنید. در این شرایط نیازی به اتصال اینترنت وجود ندارد. پس از اتصال فلش به پورت USB می‌توانید وارد قسمت «رسانه  Media» شوید و از این قسمت محتوای فلش را مشاهده و برنامه را نصب کنید. اما روش بهتری هم وجود دارد:
با انتخاب کلید Home، از سمت راست صفحه وارد قسمت «مدیریت تلویزیون» شوید و از بخش «نصب سریع» برنامه‌ی مورد نظر را نصب کنید. در این بخش شما دیگر باقی محتوای فلش را مشاهده نمی‌کنید، بنابراین می‌توانید سریع‌تر اپلیکیشن را بیابید.

 • حذف برنامه

با ورود به قسمت Home و بخش «مدیریت تلویزیون»، می‌‌‌‌‌توانید از قسمت حذف برنامه‌ها، آنها را پاک کنید.

اتصال و نحوه‌ی کارکرد کنترل جادویی

مدل‌های هوشمند تلویزیون‌های جدید جی پلاس کنترل جادویی نیز به همراه دارد که کمی از کنترل اصلی کوچکتر و به رنگ نقره‌ای است. برای اتصال این کنترل بر روی دستگاه کلید OK (کلید مرکزی کنترل) را فشار دهید تا پیغام همگام‌سازی بر روی تلویزیون نمایش داده شود. سپس کنترل را حرکت دهید تا علامت موس بر روی صفحه نمایان شود.
اما در صورتی که کنترل عمل نمی‌کند و اتصال انجام نمی‌شود، مراحل زیر را انجام دهید:
 • از باتری نو و مارک معتبر استفاده کنید. با توجه به اینکه عملکرد کنترل جادویی از طریق بلوتوث است، مصرف باتری بالایی دارد و ممکن است باتری آن زود تمام شود.
 • به میدان مغناطیسی اطراف تلویزیون توجه کنید. ممکن است امواج مایکروویو، WiFi ، لامپ هالوژن و ... باعث اختلال در عملکرد کنترل جادویی شده باشد.
 • کنترل را یک مرتبه unpair و مجدد pair کنید.
برای Unpair و لغو همگام سازی، کلید OK و کلید کم کردن صدا را با هم نگه دارید تا زمانی که چراغ بالای کنترل به شکل چشمک‌زن آبی و قرمز شود. سپس کلیدها را رها کنید.
برای Pair یا همان همگام سازی، کلید ok را فشار دهید و پس از مشاهده‌ی پیغام همگام‌سازی کلید را رها کرده و کنترل را حرکت دهید.

پیغام بهینه سازی در تلویزیون جی پلاس

بهینه‌سازی عملکردی است که طی آن برنامه‌های باز و در حال اجرا بسته می‌شود و در جهت بهینه‌سازی دستگاه مرتب‌سازی فایل‌ها، مجدد از سوی تلویزیون انجام می‌شود. گاهی ممکن است تلویزیون جی پلاس به طور خودکار پیغام بهینه‌سازی بدهد؛ این بدان معناست که شما مدت زیادی بهینه‌سازی دستگاه را اجرا نکرده‌اید، بنابراین تلویزیون به طور خودکار این عملکرد را انجام می‌دهد. این مورد طبیعی است و اجازه دهید دستگاه این عملکرد را به پایان برساند. بهتر است هر چند روز یکبار خودتان بهینه‌سازی را اجرا کنید؛ به این شکل بهینه‌سازی طی مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود. روش دسترسی به گزینه‌ی بهینه‌سازی از مسیر زیر است.
با انتخاب کلید Home و ورود به بخش «مدیریت تلویزیون» گزینه‌ی «بهینه‌سازی سیستم» را اجرا کنید.

استفاده از قابلیت بلوتوث تلویزیون جی پلاس

بلوتوث تلویزیون‌های جدید جی پلاس یک نوع خروجی صدا است. این عملکرد مربوط به اتصال موبایل به دستگاه نمی‌شود. با این قابلیت شما می‌توانید هدفون بلوتوث و یا بلندگوی بلوتوث به تلویزیون متصل کنید و صدا را انتقال دهید. برای استفاده به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا بلوتوث هدفون را فعال کنید.
 • سپس از قسمت Setting تلویزیون، گزینه‌ی بلوتوث را انتخاب و روشن کنید.
 • نام هدفون را انتخاب نمایید تا صدا به هدفون انتقال یابد.

حذف حافظه‌ی نهان Cache در تلویزیون‌های جی پلاس

گاهی عدم حذف حافظه‌ی نهان در طولانی‌مدت باعث کند شدن عملکرد دستگاه و یا هنگ کردن آن می‌شود. بهتر است در بازه‌های کوتاه مدت از مسیر زیر حافظه‌ی نهان را حذف کنید:
با انتخاب کلید Home وارد قسمت «مدیریت تلویزیون» شوید و گزینه‌ی «پاکسازی موارد زائد» را انتخاب کنید.

رفع مشکل بهم ریختگی ترتیب کانال‌ها در تلویزیون‌های GPlus

ترتیب شماره‌گذاری کانال‌ها در هر منطقه با توجه به ترتیب بندی صدا و سیما ممکن است تفاوت داشته باشد و در تلویزیون به شکل نامرتب نمایش داده شود. برای رفع این مشکل لازم است گزینه‌ی LCN را از قسمت «کانال‌یابی خودکار» تغییر وضعیت دهید. می‌توانید با انتخاب کلید Menu به این قسمت وارد شوید.


رفع مشکل مغایرت نام و زمان برنامه‌ها

در صورتی که زمان دستگاه شما طبق ساعت رسمی تنظیم نباشد، ممکن است عنوان برنامه با برنامه‌ی در حال پخش مطابق نداشته باشد و یا در جدول زمان‌بندی، برنامه‌ای که برای ضبط انتخاب می‌کنید طبق زمان بندی شما ضبط نشود. در نظر داشته باشید مطابقت زمان با ساعت رسمی کشور از طریق اینترنت و یا آنتن امکان پذیر است. اگر هیچ یک به دستگاه متصل نباشد دستگاه نمی‌تواند ساعت رسمی را مطابقت دهد. برای تنظیمات زمان، مراحل زیر را انجام دهید:
 • در دستگاه‌های هوشمند با ورود به قسمت Setting، از بخش «سیستم» تاریخ و زمان را انتخاب کنید و آن را بر روی حالت «خودکار» قرار دهید. در تلویزیون‌های غیرهوشمند جی پلاس با ورود به تنظیمات، از منوی «زمان» گزینه‌ی «همگام‌سازی خودکار» را انتخاب کنید.
 • در صورتی که ساعت تنظیم نشد، منطقه‌ی زمانی را نیز تنظیم کنید.
 • در صورتی که 1 ساعت مغایرت با ساعت رسمی وجود دارد، از قسمت Menu گزینه‌ی «ساعت تابستانی» را تغییر وضعیت دهید.


ضبط برنامه و استفاده از تایم شیفت

تایم شیفت قابلیتی است که در حین تماشای برنامه‌ی در حال پخش امکان تماشای چند لحظه‌ی قبل را فراهم می‌کند. برای استفاده از این قابلیت، برخی از مدل‌ها بر روی کنترل دکمه‌ی T.Shift دارد. در برخی مدل‌ها نیز با انتخاب کلید دایره که مربوط به ضبط است و انتخاب علامت‌های فلش امکان تماشای بخشی از قسمت قبل برنامه وجود دارد.
امکان ضبط نیز با انتخاب همین کلید وجود دارد. برای ضبط به نکات زیر توجه داشته باشید:
 • فقط بر روی ورودی آنتن تلویزیون دیجیتال امکان ضبط و تایم شیفت وجود دارد.
 • حافظه‌ی هارد قابل شناسایی برای ضبط، 500 گیگ تا 2 ترابایت است. فلش نیز قابل استفاده است.

استفاده از پورت AV در تلویزیون‌های جی پلاس

کابل AV همان فیش‌های سفید، قرمز و زرد برای انتقال صدا و تصویر دستگاه جانبی به تلویزیون است.در صورتی که تلویزیون جی پلاس دارای پورت AV باشد، دارای یک ورودی است و در واقع 3 درگاه ورودی ادغام شده و از طریق تبدیل 1 به 3 AV قابل استفاده است. برای اتصال کابل AV می‌توانید راهنمای اتصال فیش AV در تلویزیون‌های جی پلاس را مطالعه کنید.

خاموشی خودکار تلویزیون جی پلاس

ممکن است تلویزیون شما هر 4 ساعت و یا پس از مدتی استفاده خاموش شود. تلویزیون‌های جی پلاس گزینه‌ای به نام «تایمر خواب خودکار» دارند و در صورتی که این گزینه را خاموش کنید تلویزیون به طور خودکار پس از مدت زمان تعیین شده خاموش نمی‌شود. برای خاموش کردن این گزینه وارد مسیر زیر شوید:
 • در دستگاه‌های هوشمند وارد تنظیمات شوید و از منوی «سیستم» گزینه‌ی «تایمر خواب خودکار» را خاموش کنید. در تلویزیون‌های غیرهوشمند جی پلاس، از منوی «زمان» تایمر خواب را خاموش کنید.
 • در برخی مدل‌ها بخشی با عنوان «یادآوری سلامتی» در قسمت «گزینه» وجود دارد که باعث خاموشی دستگاه پس از گذشت مدت زمانی می‌شود. شما می‌توانید این گزینه را خاموش کنید.
 • گزینه‌ی «خاموش شدن در حالت بدون سیگنال» نیز باعث می‌شود زمانی که سیگنالی برای پخش وجود ندارد، تلویزیون خاموش شود.


کارشناسان ما منتظر سوالات شما هستند.

برخی از سوالات پرتکرار در این مقاله گفته شد، اما ممکن است سوالات متعدد دیگری نیز برای شما وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید به سادگی از دستگاه استفاده کنید لطفا تمامی سوالات خود را برای ما بنویسید تا در این راستا راهنمای مورد نیاز را تهیه و حضور شما ارائه کنیم. خواهشمندیم همانند همیشه برای ارائه‌ی خدماتی بهتر ما را یاری کنید و نظرات ارزشمند خود را برای روشنگری این راه به ما هدیه دهید.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری از محتویات این بخش استفاده کنند.