استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی

۲۸ فروردين ۱۳۹۹
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
dishwasher

امروزه تنوع در ماشین‌هایی که سرعت کارهای ما را بالا می‌برند خیلی زیاد شده است. ماشین‌هایی که برای ما غذا درست می‌کنند، لباس‌هایمان را می‌شویند و ظرف‌های کثیف را برایمان تمیز و براق می‌کنند. زندگی در این دنیای ماشینی، نیازمند این است که استفاده بهینه و صحیح از این دستگاه‌ها را بلد باشیم. یکی از این دستگاه‌ها، ماشین ظرفشویی است. این دستگاه کمک کرد تا به جای شستن کوهی از ظرف در سینک‌ها و مصرف بالای آب، تمام ظروفمان را در این دستگاه بچینیم و در پایان کار ظروف را تمیز، خشک و براق تحویل بگیریم و در کنارش به کارهای خودمان برسیم.
پس همانطور که این دستگاه‌ها کمک می‌کنند تا در وقت ما صرفه جویی شود و به دیگر کارهایمان برسیم، نیاز است که به عملکرد بهینه از این دستگاه‌ها نیز دقت کنیم. در ادامه نکاتی که نیاز است در رابطه با استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی بدانید را برایتان بیان کردیم. همراه ما باشید.
 

در هنگام کار، درب ماشین ظرفشویی را باز و بسته نکنید

dishwasher

یکی از مواردی که برای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی باید رعایت شود، باز و بسته نکردن درب هنگام کار است. زیرا این امر، باعث سرد شدن آب می‌شود و به همین دلیل دستگاه مجدد نیاز دارد تا انرژی صرف کند تا آب را گرم کند. پس برای استفاده بهینه از ماشین ظرفوشویی درب دستگاه را هنگام کار، باز و بسته نکنید.
 

تعداد دفعات شستن ظروف در ماشین ظرفشویی را به حداقل برسانید

dishwasher

برای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی بهتر است که تعداد دفعاتی که دستگاه را در طول روز روشن می‌کنید به حداقل برسانید. یعنی ظروف کثیف را در طول روز جمع کنید و یکبار دستگاه را روشن کنید. پس برای بهینه سازی بهتر است که بعد از هر وعده غذایی دستگاه را روشن نکنید. با جمع کردن ظروف روزانه، یکبار از دستگاه برای شستشو اسنفاده کنید. درنتیجه استفاده را به این ترتیب بهینه کرده‌اید و بخاطر تعداد ظروف کمتر، با زمان زیاد، چند بار دستگاه را روشن نکرده‌اید.
 

در ماشین ظرفشویی برنامه‌ها را متناسب با ظروف انتخاب کنید

برنامه‌های شستشو در ظرفشویی را باید هوشمندانه انتخاب کنید تا با توجه به میزان چربی ظروف، علاوه بر شستشوی مناسب، در مصرف انرژی دستگاه نیز صرفه جویی شود. بهترین برنامه شستشو در ماشین ظرفشویی برنامه Auto می‌باشد. چون باتوجه به چربی ظروف، میزان شستشو را می‌سنجد. البته دقت داشته باشید که طولانی بودن زمان شسشتو، دلیلی بر مصرف بالای انرژی نیست.
افرادی که با برنامه‌های دستگاه بهتر و بیشتر آشنا باشند، علاوه بر استفاده راحت‌تر از دستگاه، در مصرف انرژی دستگاه نیز صرفه جویی می‌کنند. البته ما در مقاله نحوه عملکرد دکمه‌های ماشین ظرفشویی به طور مفصل تمام نکات استفاده از این دکمه‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

از برنامه‌ ECO برای شستشو استفاده کنید

dishwasher

پیشنهاد ما به شما برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده از برنامه  ECO است. برنامه ECO در ماشین ظرفشویی ال جی، برنامه‌ا‌ی مخصوص، برای صرفه جویی است. این برنامه زمان شستشوی طولانی دارد اما چون دمای آب در این برنامه پایین هست، سبب صرفه جویی در انرژی نیز می‌شود. پس بهتر است اگر ظروف شما خیلی چرب نیستند، از این برنامه برای شستشو استفاده کنید.
در این برنامه، چون هیتر آب را کمتر داغ می‌کند و بخاطر موتور direct drive این ماشین ظرفشویی‌ها، مصرف برق نیز کمتر می‌شود.
البته ناگفته نماند که ظرفشویی‌های ال جی، کلا به ماشین ظرفشویی‌های کم مصرف معروف هستند و به همین خاطر مصرف انرژی زیادی ندارند. اما با این وجود نیز با رعایت نکاتی می‌‌توان مصرف انرژی را به حداقل رساند.
 

در انتخاب برنامه‌های تکمیلی در ماشین ظرفشویی دقت کنید

dishwasher

انتخاب برنامه‌های تکمیلی زمان شستشو را بیشتر می‌کند. به همین علت باید در انتخاب برنامه خود دقت کنید، تا علاوه بر انتخاب برنامه درست، در مصرف انرژی دستگاه نیز صرفه جویی کنید.
برنامه‌های تکمیلی مثل آبکشی اضافی یا آبکشی با آب داغ، برنامه UV جهت از بین بردن کلیه باکتری‌های احتمالی موجود در ظروف که تا 4 ساعت طول می‌کشد، همه‌ی این‌ها سبب بالا بردن زمان عملکرد دستگاه و در نتیجه باعث بالارفتن مصرف برق دستگاه می‌شود.

از برنامه شستشو با نصف ظرفیت استفاده کنید

 برنامه‌‌ی تکمیلی مثل half loud که در بعضی از برنامه‌های اصلی قابل استفاده هست، جز برنامه‌های تکمیلیست که سبب می‌شود تا در مصرف برق دستگاه صرفه جویی شود. این برنامه با نام شستشو با نصف ظرفیت نیز معروف است. در صورت کم بودن ظروف و برای صرفه جویی در مصرف انرژی، می‌توانید با این برنامه، فقط یکی از سبدها را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب برنامه شستشو، با استفاده از کلید half loud می‌توانید سبد بالا یا سبد پایین را انتخاب نمایید. اگر این کلید را انتخاب نکنید، ماشین بطور خودکار هر دو سبد را شستشو می‌دهد.
مثلا برنامه ECO زمان شستشو آن 3 ساعت و 45 دقیقه می‌باشد ولی با انتخاب برنامه half loud به 1 ساعت 59 دقیقه کاهش می‌یابد.
 

ماشین ظرفشویی را از ظرف پر کنید و بعد روشن کنید

کارشناس فنی همیشه توصیه می‌کنند که برای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی، در تمام قسمت‌های دستگاه، بدرستی ظروف را بچینید و زمانیکه ظرف به اندازه کافی پر شد، از ظرفشویی استفاده کنید. پس بهتر است که دستگاه پر باشد و بعد روشن شود.

نحوه صحیح چیدمان ظروف را در ماشین ظرفشویی رعایت کنید

dishwasher


یکی از نکات تاثیر گذار برای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی، چیدمان درست ظروف است.  اگر ظروف را بدرستی و طبق استاندارد آن، در ماشین ظرفشویی بچینید، علاوه بر اینکه کیفیت شستشوی ظروف را بالا می‌برید، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌کنید. زیرا با اشتباه چیدن ظروف، نه تنها آنها تمیز نمی‌شوند بلکه مجبور به شستشوی دوباره ظروف نیز می‌شوید.
برای یادگیری بهتر نحوه صحیح چیدمان ظروف، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله مرتبط با این موضوع را نیز مطالعه کنید.

فیلتر ظرفشویی را تمیز کنید

dishwasher

در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی به تمیز بودن فیلتر دقت کنید. تمیز نبودن فیلتر ظرفشویی سبب می‌شود که چربی در کف دستگاه باقی بماند. چون آب در کف دستگاه، در لگن جمع می‌شود و فیلتر نیز در کف قرار دارد، اگر فیلتر کثیف باشد، ظروف به درستی تمیز نمی‌شود و موجب دوباره کاری برای شستشو می‌شود.
 

از امروز بهینه سازی در مصرف انرژی را شروع کنید...

باتوجه به افزایش استفاده از وسایل برقی و انجام کارهای ما توسط این ماشین‌ها، نیاز است که در مصرف برق و انرژی، نهایت صرفه جویی و بهینه سازی را انجام دهیم. این امر نه تنها کمک به عملکرد بهتر دستگاه و طول عمر محصولات می‌کند، بلکه با کاهش قیمت قبض‌های برق و آب نیز رو به رو خواهیم شد. در ادامه اگر سوال و نظری داشتید که ما به آن نپرداخته بودیم، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات برای ما بنویسید.
با ترفندهای کاهش قبض برق بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری از محتویات این بخش استفاده کنند.